Arg Kanin om ett Folkmord och en Vapenvila av Mattias Elftorp
ISBN: 9789198492163
Antal sidor: 20
Format: 197 x 197 mm, softcover
Utgiven: 2025
Pris: 50 kr
Språk: svenska
Böckerna från Tusen Serier går att beställa via:
Hybridens webshop eller via nätbokhandlarna

Första delen av det här seriehäftet, Arg Kanin om ett folkmord, gjordes till en utställning i protest mot Israels deltagande i Eurovision 2024, under pågående folkmord i Gaza.
Andra delen, Arg Kanin om en vapenvila, gjordes ett år senare efter att Israel brutit den alltför korta vapenvilan. 
Här finns också två tillbakablickar: Arg Kanin om yttrandefrihet och maktrelationer (2006) och Arg Kanin om svensk/israelisk vapenhandel (2011) som visar på att situationen inte startade den 7 oktober 2023 utan har pågått i årtionden med ockupation, apartheid och massakrer, men också med uppror. 

Fyra serier som reflekterar över den aktuella situationen vid tiden då de skrevs och försöker se hur enskilda händelser passar in i större sammanhang.